POČETNA STRANA KONTAKT POSTOJEĆI KOMENTARI Vaš komentar VESTI: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 ZATAŠKANO: 2001 1998 1996 1972 Izvoz beba LITERATURA STATISTIKA AKTI |
IZVOZ BEBA Šta se o transferima beba otvoreno u štampi pisalo još 1972.g.
SVET, 14.1.1972. Reporteri tragaju (1) Izvoz beba Putuju naše bebe u sve krajeve sveta odlaze na put bez povratka sa iseljeničkim pasošima, sa nepoznatim ljudima putuju u Švedsku, Dansku, Norvešku, Francusku, Ameriku... Svake godine sve ih je više... Bračni par NILSEN vratio se u Dansku sa letovanja iz Jugoslavije sa jednim neobičnim "suvenirom": osmomesečna, crnokosa beba rumenih obraza, postala je novi član njihove porodice koja je posedovala sve izuzev toliko željenog deteta. I eto, sada, posle više meseci neizvesnosti, gospođa Nilsen presrećna stiska na grudi svog sina koga je rodila druga žena, naša žena, više dete nego žena. I ta druga je srećna; rešila se bebe koja se svalila sa njenih 17 neudatih i nezaposlenih godina i udovoljila želju svoje majke, koja nije htela da bude baka vanbračnog unučeta. Pa tako, pošto su obe strane zadovoljne, mogla bi da bude gotova priča. Kompletnom hepiendu smeta samo jedna sitnica; taj majušni čovek u pelenama, koji pojma nema o sopstvenoj primopredaji, koji je celo vreme bio PREDMET pregovora, da bi najzad postao i PREDMET akta o usvojenju. Baš zbog njega, sićušnog i nemoćnog, priču tek započinjemo.
Godine 1967. strani državljani usvojili su na teritoriji SR Srbije desetoro naše dece. Iduće godine već je zabeleženo 13 takvih slučajeva, a 1969. - ravno 24. Još jedna godina i jšoš četvoro mališana više, pa još jedna, ova poslednja i 30 beba samo iz naše republike odbauljalo je u beli svet gde će dobiti novu rodbinu, nova imena, novu veru, novu narodnost, novo državljanstvo. Učiće u svojim školama o hrabrim vikinzima, divnim fjordovima, Pariskoj komuni, Jugu i Severu, a kako moderna deca uče sve - možda će naučiti nešto i o Jugoslaviji, dalekoj zemlji na brdovitom Balkanu, sa toplim morem, gde može - jeftino da se letuje!
U Skandinavskim zemljama nas bije glas "Eldorada za usvajanje dece". Više danskih novina pisalo je prošle godine o tome, a neke su čak pokušale da našim ekonomskim teškoćama objasne zašto mi jedini u Evropi, dozvoljavamo "izvoz dece". Uostalom, ta mogućnost dobro je došla onima koji bi inače bili prinuđeni da usvajaju dečicu iz Koreje ili Južnog Vijetnama, od ovih najpoznatijih "liferanata" dece. Ovako, Danci su samo za poslednje dve-tri godina usvojili 35 jugoslovenskih mališana.
Da li nas oni to kude ili hvale? Tumačite kako hoćete, bitno je da se na međunarodnom tržištu dece, kako bi rekli bezosećajni ekonomisti, odlično kotiramo! I, kako to biva u uslovima ponude i potražnje, u tom pogledu vladaju ista tržišna pravila. Jednostavno rečeno, zbog manje ponude nego potražnje i dobrog "kvaliteta", naša deca su - skupa! Na svetskom kongresu o usvajanju, održanom prošle godine u Milanu, delegatkinja iz Danske rekla je dr Ivu Nedeljkoviću, naučnom saradniku Instituta za socijalnu politiku Sr Srbije:
"Upozoren sam da se, zbog pravnog formaliza i birokratizma u postupku međunarodnih usvojenja čak i dece koja su rođena i nalaze se u Jugoslaviji, putem posrednika razvio takav biznis koji je na skandalozno zao glas izneo naše "metode" kod usvajanja i "proslavio" ga u međunarodnim oblicima realizacije jednog od basnoslovno skupih...".
Pod firmom "obrade slučaja", pronalaženja majki, prevođenja dokumenata i vađenje iseljeničkog pasoša i kod nas poneko uzima 600.000 do milion starih dinara, a česti su slučajevi kad neki privatni "prevodilac" zahteva honorar u devizama. Jasno je da sve plaća budući usvojilac i da se sve obavlja u četiri oka. Za te poslove svedoka nema, stvari se naziru, predpostavljaju, nekad postoje veoma jake sumnje da je čak i majka dobila novac, da bi stavila svoj potpis na akt usvojenja. Ipak, ništa ne može da se učini, nema dokaza. Postoje nagađanja koja mogu nepravedno da optuže najpoštenije učesnike u jednom humanom delu, baš zato što ne pogađaju one koji su stvarno nečasni. Neko će reći da je to - preterano. Možda i jeste, ali činjenica da postoje uslovi da se sve ovo događa. Ako se ništa ne izmeni počeće, s pravom, da se priča i više nego sada, mada nam je i ovoliko dovoljno za svetsku "reputaciju". Pitanje je: šta da se izmeni, kad propisa zapravo - UOPŠTE NEMA.
U našem jedinom, do sada važećem zakonu o usvojenju, o strancima nema ni slova. Nema nikakvih propisa o tome koji strani državljanin i pod kakvim uslovima može da usvoji naše dete.
- Na Kongresu u Milanu vukli su nas za rukave, zaustavljali na svakom koraku, u salama i po hodnicima! Predstavnici raznih organizacija iz Danske, Austrije, Italije, interesovali su se postoje li u našoj zemlji bilo kakvi partneri, ali zvanični a ne privatni, na saveznom ili republičkom nivou, sa kojima bi mogli da sarađuju u neophodnom predhodnom postupku oko usvajanja. Oni žele da se konačna rešenja donose samo uz kvalifikovanu informaciju i mišljenje obeju strana.
Italijanski bračni par živi u lošim odnosima. Žena preživljava teške nervne krize jer ne može da rodi dete. Hoće da usvoji mališana, ali u Italiji ne dobija odobrenje zbog zdravstvenog stanja u kritičnom stadijumu. Uverena da će joj dete pomoći da ozdravi i očuva brak, ona uspeva da preko posrednika usvoji dete u Jugoslaviji. Nakon šest meseci brak se raspada, žena odlazi definitivno u duševnu bolnicu, a nekadašnje naše dete predato je časnim sestrama. Posle, možda će biti dato nekoj drugoj porodici.
- NE MOŽE više ovako da se radi - kaže ogorčeno dr Slavka Dimitrijević, direktor Centra za zaštitu odojčadi i dece u Beogradu. - Vlada pravi haos, jer praktično stotine opštinskih centara za socijalni rad mogu da se bave ovim delikatnim poslom, koji nikako ne može da se svede samo na pravni akt. Usvojenje je proces, iziskuje timski, visoko stručni rad, jedinstvene propise i čvrste kriterijume. A to može da se ostvari samo kroz jednu ovlašćenu, specijalizovanu instituciju. Pošto to nemamo, stranci pišu na sve strane, jer ne znaju kome da se obrate. Kad ugleda pismo iz inostranstva, Slavki Dimitrijević se diže kosa na glavi. A to joj se počesto dešava. Trenutno u njenom centru leži dvadesetak takvih pisama u kojima strani državljani traže našu decu.
Treba li zainteresovani strani građani da znaju za sve opštinske centre? Oni pišu na adrese koje su im dostupne: raznim institucijama, zavodima, sekretarijatima, domovima. Pošto niko od njih nije nadležan, a po malo je i svima neprijatno zbog svega ovoga, odgovora nema. Onda se snalaze kako znaju, pa se obraćaju pojedincima, čija imena kolaju "U POVERENJU". Oni su "DOBRO OBAVEŠTENI", znaju šta treba da se uradi. Budući usvojioci platiće sve, ne trepnuvši.
Buba Mišić
Nosite to kopile! Radite s njim šta hoćete, dajte ga nekim strancima, samo što dalje od nas, čujete li? Nama to dete NE TREBAAAA!
Majke Ovo je bio početak prvog čina. Jednog od mnogih. A kako izgleda finale? Reč imaju očevici...
Tu su zato drugi. Oni koji dete žele. Čeznu za njim. Iz zemlje. Iz inostranstva. U njihovo ime dolaze "dobri ljudi", posrednici. Obilaze majke. One su tada lak plen.
Koreni A ostala deca? Ona ostaju domska deca. Kažu da je za njih prava streća ako naiđe neki strani građanin i prihvati ih. Kažu to oni u ime ove dece, budućih građana, kojima određuju sudbinu. Kod njega će, kažu, sigurno živeti u izobilju.
Nedavno je, na primer, jedna švedska porodica došla u Beograd da usvoji dete. Pogledali su dve devojčice i jednog dečaka. Jedna devojčica nije imala nogu.
Drugi švedski bračni par godinu dana posle usvajanja naše bebe otkrio je da mališan boluje od teške urođene bolesti. Obavestili su pismom Centar za socijalni rad opštine Savski venac u Beogradu, a CENTAR IH JE IZVESTIO DA ODMAH MOGU DEČAKA DA VRATE I USVOJE DRUGO DETE.
Nedavno je u našoj zemlji boravio bračni par iz SAD sa sedmogodišnjom devojčicom koju su usvojili pre šest godina. Odveli su dete pravo u Titovo Užice, gde je rođena, i pokazali joj mesto gde je sahranjena prirodna majka. Zatim su stigli u Beograd i posetili Centar za odojčad gde je provela prve dane detinjstva. Prevalili su Atlantik samo da bi detetu pokazali da nije ""tikva bez korena".
Jedna mlada Amerikanka pre nekoliko godina usvojila je beogradsku bebu, ali na putu u svoju zemlju saznala je da za dete ne može da dobije ulaznu vizu. Ne žaleći trud i trošak, provela je godinu dana u Meksiku boreći se svim sredstvima za dete. Alarmirala je i javnost i odluku je morao da donese američki Senat. Tek tada je uspela.
Kengur Nema sumnje: ljudi koji odvode našu decu u svet nameravaju da im pruže sve. Od ljubavi do blagostanja. Tako je bar u trenutku usvajanja. A šta se kasnije zbiva, to niko ne zna. Osim slučajno. Kao o malom Miši:
Vanbračna majka malog Miše, 17-godišnja D.M. dala ga je jednoj Australijanki pre pet godina. Nova majka usvojila ga je po svim propisima i odvela. Posle dve godine, međutim, udala se za čoveka koji za dete nije hteo ni da čuje. Ona ga se odrekla i mali Miša našao se, kao nahoče, u jednom sirotištu. U međuvremenu, Mišina prava majka otišla je kod rođaka u Australiju. Tragala je za sinom i najzad saznala šta se sa njim dogodilo i gde je. Htela je da ga uzme, ali... Rekoše joj da mora da ga usvoji (!?), a ona za to nije imala uslove - ni novac ni državljanstvo.
Možda takvih priča nema mnogo. Ali, zna se, i prema onome što se događa u našoj zemlji, da usvojenja nisu večita. Savezni sekretarijat za zdravstvo i socijalnu politiku zabeležio je od 1. juna 1965. do 1. jula 1969. tačno 3.921 usvojenje. U istom periodu raskinuto je ukupno 426 usvojenja (295 na zahtev usvojioca, 77 po želji usvojenika i 54 na zahtev starateljskog organa). Ovo je nedvosmislen dokaz da se pojedini slučajevi površno obrađuju i da u posupku nije sve dovoljno provereno i precizirano.
Oaza Šta bi bilo, kad sve ne bi išlo na brzu brzinu? Kada bi recimo, vanbračna majka morala da provede sa detetom makar mesec dana? Ili, kad bi mogla spokojno da iznese trudnoću bez straha od žigosanja, kad bi znala gde da ide? Dr Ljubica Pop-Jordanov, pedijatar Centra za odojčad i predsednik Konferencije za društvenu aktivnost žena Beograda:
M.N., 20-godišnja kućna pomoćnica, došla je u Beograd da se zaposli. Zaposlila se i hitro srela jednog "mnogo finog gospodina". Obećao joj je sve, a ona je njemu dala sve - prvo sebe, a zatim i svoju ušteđevinu. Istovremeno i beba i "fini gospodin" našli su se na putu: beba u život, a "gospodin" u Zapadnu Nemačku. Pristala je da njena ćerkica pričeka nekog usvojioca u Zvečanskoj ulici. Ali, svaki čas je dolazila, malo po malo, pa evo je opet: - Samo da je vidim, dušu maminu! - jecala je dolazeći i odlazeći kao ranjena zver. - Čija li ćeš biti, ko će ti se veseliti?
Čestitka Dobili smo i dva konkretna primera sa dva krajnje suprotna kraja . U prvom je učinjeno nešto. U drugom ništa.
Dvadesetogodišnja babica rodila je vanbračno dete tek što je završila školu. Njena opština plaćala je i ona je ostala sa svojom bebom u Zvečanskoj sve dok se nije zaposlila. Dobila je mesto u unutrašnjosti, ali posle mesec dana vratila se po svoje dete: čim je dobila prvu platu od 800 dinara.
Učenica babičke škole godinu dana pre diplome rodila je vanbračno dete. Nije bila primljena u Dom, školu nije završila, svi su je se odrekli. Dete je i danas u Zvečanskoj, a majci se izgubio svaki trag. Podvucimo i saberimo: u prvom slučaju za neznatne pare dete je raslo pored majke i o njemu društvo više ne mora da brine. U drugom, dobili smo siroče o kome će zajednica brinuti (i plaćati za njega) punih 18 godina. Da li su dva i dva uvek četiri? Kod nas se najčešće kaže: nema para. Verovatno neko tako razmišlja i kad dozvoljava da se naša deca daju strancima na usvojenje. Kažu tako je nejjednostavnije, a i manje nas košta. Samo što ne uzdahnemo: eh, da nam je za svako dete po jedan stranac, gde bi nam kraj bio! Zaista, gde bi bio kraj - toj našoj deci?
U Beogradu već godinama se priprema njegovo otvaranje, ali ni makaze nisu naoštrene za presecanje vrpce. Kad se rodila ideja nisu mogle da se rode i pare. Kad su nađene pare, nije nađena zgrada. Kad je nađena zgrada, nije bilo... Nada je ponovo pretočena u lepo sročene novogodišnje čestitke: biće, valjda, u 1972.
Buba Mišić
Putuju naše bebe u beli svet, stiču novu porodicu i domovinu. Strancima, kako smo već pisali u prethodnim brojevima, nije naročito teško da ih usvoje, pogotovu ako imaju dovoljno para da angažuju "pravog čoveka" koji će preuzeti na sebe raznorazne poslove, od pronalaženja majki koje hoće da se oslobode neželjenog, obično vanbračnog deteta, do nabavki svih dokumenata i obavljanja ostalih formalnosti. Ako je sve to izvodljivo uz dosta truda, para i vremena, postoji mnogo jednostavniji način da stranci dođu do naše dece, a da i ne vide Jugoslaviju. Isporuka prompt.Franko, stan kupca. Roba dolazi na noge. Kako... o tome nam je pisala dvadesetogodišnja Vojvođanka Anka VARADI, na privremenom radu u SR Nemačkoj... Fini gospodin "Radila sam u fabrici za preradu živine, u malom mestu, ali u velikom naselju jugoslovenskih radnika. Bilo nas je blizu 400 žena. Dobro sam zarađivala, stanovala komforno, u sobi sa još tri devojke. Volela sam jednog našeg zemljaka i nameravali smo da se uzmemo. Kad sam ostala u drugom stanju, nije mi dozvolio da abortiram, hteo je da zadržimo dete jer ćemo se i tako uskoro venčati. Napustio me je i nestao kad sam već napunila šest meseci trudnoće. Znala sam šta me čeka: izgubila bih posao, stan, morala bih da se vratim kući, a moji bi me ubili, uvek su me strogo držali. Otišla sam u grad, u centar "Arbeitervolfarta" gde radi jedan naš socijalni radnik. On mi je rekao da ne može tragati za tim mladićem, da ima milion važnijih stvari i da je trebalo sama da ga čuvam, kad već sebe nisam umela da sačuvam. Preostalo mi je jedino - samoubistvo. Tako bi se stvar i završila da mi nije pomogla jedna naša iskusnija radnica.
E pa, hvala mu. Skinuo je brigu sa vrata naših konzularnih službi, nije natovario još jedan posao na jednog od stotinak naših socijalnih radnika, koliko ih ukupno ima u SR Nemačkoj na oko pola miliona naših ljudi, oslobodio je bede i i domaće socijalne službe koje bi morale da brinu o tom detetu da se, nedaj bože, našlo u zemlji. Hvala mu i u Ankino ime, ona takođe može sve da počne ispočetka, nema mrlje na prošlosti, izuzev, možda, sasvim male - na savesti. Dakle svi mogu biti zadovoljni: neko ko je čeznuo za detetom - dobio ga je, neko ko je hteo da ga se oslobodi - oslobodio ga se. Zar je sve to, uopšte moguće? Dete ili posao Ne treba tako mnogo tragati da bi se saznalo da se takve stvari dešavaju. Istina, gotovo je nemoguće saznati u kakvom obimu, jer evidencije ne može biti, ali se pouzdano zna za ovu pojavu u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Švajcarskoj, gotovo svuda gde ima naših devojaka na privremenom radu. Još pre tri godine, Dragan DROBNJAK, tadašnji šef kancelarije našeg Generalnog konzulata u Cirihu, zabeležio je prve ovakve slučajeve, o čemu nam je pričao: - Nama je stizao samo zvaničan zahtev, uvek od švajcarskih organizacija, da izdamo pasoš za dete što smo, na osnovu majčinih dokumenata, morali da uradimo. Nažalost, pošto uvek postoji njena pismena izjava da se odriče deteta, niko ništa više ne može da uradi... Bebu preuzima neka humanitarna organizacija, koja je daje na usvojenje. Ako sve nije u redu, beba može i da se oduzme od novih roditelja, ali ona se vraća toj organizaciji, a nikako prirodnoj majci ili našim socijalnim službama. Takva deca do punoletstva zadržavaju naše pasoše, ali - zna se: to su građani koji su zauvek napustili Jugoslaviju, čak pre nego što su ikad i bili u njoj... Zašto se majka tako lako odriče svog deteta? Da li samo iz želje da bezbrižno živi dalje ili postoje i neki objektivni uslovi koji je prosto teraju na takvu odluku?
Naše cure obično ne znaju ni svoja prava, ni svoje obaveze u inostranstvu. Za pravne posledice vanbračnog porođaja, one obično saznaju u poslednjem trenutku, kada ih uhvati stravična panika. Tada se, na volšeban način pojavljuju razni dobrotvori koji očigledno, imaju i neke svoje "veze" među našim radnicima i nude im "najbolje i jedino" rešenje: odbacivanje deteta. U tim trenucima, to odista izgleda - najbolje, bar za devojku koja se našla ostavljena, sama, bez pomoći. Tako se mnoge "nezgode" sređuju na sve strane. Samo u Zapadnom Berlinu, evidentirano je u Jugoslovenskoj misiji dvadesetak takvih slučajeva za poslednjih šest meseci. U stvari, naši predstavnici samo zapisuju da je dete, muško ili žensko, rođeno tog i tog dana, meseca i godine i - to je sve. Ne bismo ni to znali, da zapadnoberlinski Senat, koji poseduje sve podatke o majci i detetu - ne dostavlja te podatke našim službama. Međutim, dalje se ništa ne može, jer po tamošnjim zakonima niko ne može dobiti podatke o porodici koja je dete usvojila. Doduše, niko i ne zna šta bi radio sa tim podacima, jer na dete nemamo više nikakvog prava, pošto je usvojeno po propisima druge zemlje. Pritom, treba reći da mi ne gubimo našu decu samo na ovaj način. Dešava se da inostrane vlasti, najzvaničnijim putem, preko Sekretarijata inostranih poslova, uzalud traže majke - Jugoslovenke, koje su svoju decu "zaboravile" negde i - nestale. Jedna naša radnica, poreklom iz Zrenjanina, bila je zaposlena u Hajdelbergu, ostavila je svoje dete u jednom domu. Izvesno vreme je redovno plaćala za njega, a posle se izgubila. Nije pronađena ni u zemlji, ni bilo gde. Jedan naš bračni par iz Vršca ostavio je svoje dete u jednom austrijskom domu. i njihovi roditelji zvanično su traženi - bez uspeha. Žena je iz Beograda otišla na rad u Nemačku i povela svoju šestogodišnju ćerku. Tamo je rodila vanbračno dete. Ostavila ga je u porodilištu i pobegla zajedno sa ćerkom u nepoznatom pravcu... Na ovaj ili onaj način - deca ostaju "tamo". Više nikom nije tajna da izvestan broj naših radnica zaposlenih van zemlje, rađa vanbračnu decu, da je napušta ili "poklanja" pojedincima ili organizacijama i agencijama za usvojenje. Ipak, gotovo ništa nismo učinili da to sprečimo. U belom svetu
Samo iz Srbije, na radu u inostranstvu bilo je prošle godine oko 30.000 žena, što je za 75 odsto više nego godinu dana ranije. One su, najvećim delom, nekvalifikovane ili polukvalifikovane i gotovo sve su MLADE. Među našim radnicama 85 odsto je između 18 i 30 godina!
U Veću Saveza sindikata smatraju da se "specifičnim problemima žena zaposlenih u inostranstvu, nije poklanjala dovoljna pažnja. Za njih se zna, ali su ostali u drugom planu, što je nedopustivo..." U Saveznom zavodu za zapošljavanje takođe se zna za ove "specifičnosti", ali se isto tako zna da su one, u pogledu rešavanja, "u autu", za šta se opet zna da je nedopustivo. Uoči odlaska u inostranstvo retko koja grupa žena dobija potrebna obaveštenja o tim intimnim stvarima, a njihovo izrazito nepoznavanje kontracepcije dovodi i do velikog broja kriminalnih pobačaja sa težim posledicama. To se zna, ali... teško se nalaze pravi nadležni za tako "nevažne" sitnice.
Obavešten sam o vanbračnom natalitetu naših radnica i o tome na koje sve načine one odbacuju svoju neželjenu decu. Skriva se ili iskrivljuje identitet majke, beži se iz porodilišta, bebe se ostavljaju na javnim mestima...
Buba Mišić
Žene koje ne mogu da postanu majke, muškarci koji ne mogu da postanu očevi, ljudi čiji je život bez potomstva pretvoren u jalovo životarenje traže decu. Tuđu, odbačenu, neželjenu, prokletu, bilo kakvu, samo da su deca i da ih mogu nazvati svojom. Samo beogradski Centar za odojčad beleži oko 200 molbi za usvojenje godišnje, ali - toliko toliko mališana za usvajanje nema. Nove roditelje našlo je ove godine pedesetak, od toga 15 dečaka i devojčica usvojili su stranci. Pa da se čovek upita: kraj tolikih neispunjenih želja i molbi NAŠIH ljudi, zašto decu dajemo strancima?
Ona jesu nahočad po tome što ih porodica neće, ali zvanično ipak nisu nahočad, jer im se zna poreklo! U tome i jeste prokletstvo. Zbog te POSTOJEĆE majke koja DET NEĆE, ne žele da ga uzmu ni oni koji DETE HOĆE. Oni se plaše, jer prema našim zakonskim propisima prirodna mati, čak ako je i potpisala izjavu da daje svoje dete na usvajanje, može da se pojavi posle pet, deset ili petnaest godina, zapravo sve do dečjeg punoletstva i da svoje, ranije odbačeno čedo, ZATRAŽI NATRAG.
Čija je Olgica Posle tronedeljnog šoka 14-godišnja Olgica otvorila je oči i tiho, ali razgovetno rekla: "Mama". Žena koja je tu, uz njeno uzglavlje sedela, bacila se na devojčicu, prekrila je suzama i poljupcima. Psihijatar je jedva uspeo da ih razdvoji: dva bića u zajedničkom grču, kao da su se stolećima tražila i sada su sjedinjena u samrtničkom strahu da se ponovo ne izgube. Konačno, lekar je izveo ženu u hodnik i rekao joj je:
- Uzeli su te, jer ona nije mogla da te izdržava. Ali, voli te, presvisnuće bez tebe. Reci kod kuće da će doći po tebe...
Majka se priseća Olgičinih boginja, zaušaka, velikog kašlja. Preležala je i šarlah, kao da su se sve dečje bolesti okomile na nju. Bdili su nad njenim krevetom, ispunjavali joj svaku želju. Ludi roditelji koji kasno dobiju dete, pa preteruju u ljubavi. "ČUJEŠ LI, ODLAZIM KOD SVOJE MAJKE!". Kako odlaziš, kod koje majke, pa zar nisam ja tvoja majka? Naravno da nisam. Skoro i da je zaboravila da nije. Htela je da zaboravi. pogotovu vreme kada je čovečanstvo pošlo u sunovrat.
Došla je posle mesec dana. Zazvonila je i rekla:
Otac je rekao: "Ubiću te ako mi dirneš dete..." Majka je rekla: "Ubi me, ali dete ne dam..." Nepoznata je rekla: "Da imam za obdanište, Olgica bi mogla da ostane..." Koliko staje obdanište? Petnaest, dvadeset hiljada za jedno dete? Jeli dovoljno 40.000 za dvoje? Evo ti, nosi, ostavi adresu, ne dolazi više, slaćemo ti svakog prvog. Olgica je pitala: "Mama, hoćeš li da me vodiš?" Nepoznata je odgurnula malu, potrpala novac u tašnu i rekla: "Ako dete, ostani, to su dobri ljudi..." Za koliko ju je prodala mati, za koliko su je kupili? Ostala je da bulji u vrata koja su se zatvorila za nepoznatom. Ta žena, ta majka, rodila ju je i ubila. Odnela je sa sobom ne samo pare, već trinaest godina detinjstva, ljubavi, nade, sreće, odnela je ceo život, prošli i budući.
Tri nedelje je bila u šoku. Posle je shvatila čija je, čija je doveka. Ali - ko će da izbriše tragove preživljenog užasa? Cena straha Možda do ovakvih tragedija ne bi dolazilo da usvojena deca od malih nogu znaju istinu.
Kod nas takve obaveze nema, a praksa je različita i uglavnom je prepuštena usvojiocima. Ali, u sredini gde sterilnost nije nesreća nego sramota; gde je jedna kraljica ušla u istoriju po tome što je imala lažnu trudnoću; gde je jalovost, kao praiskonsko prokletstvo, opevano u narodnim pesmama, u sredini gde se tako grčevito prepliće drevno i moderno, ljudi ne žele da otkrivaju svoju "bruku". Oni znaju da im preti opasnost od istine, da se "zaklela zemlja raju", ali odlažu stvarnost od danas do sutra, do prekosutra, dok se može i ne mora, iako je jasno da će biti kasno kad dođe do moranja.
I tako, ćuti se zbog sebe i zbog deteta, sa ne sazna da je kopile, da ne viču za njim, da ne vuče rep za sobom, da ne sazna da je nađeno na đubrištu, da je tikva bez korena, da ne poželi majku koja ga je odbacila, da ne prezre ljude koji su ga podigli. Ćuti zakon, a ćute i ljudi, zbog sveta, zbog ugleda, zbog loze, zbog imanja, ćuti se iz hiljadu razloga, koji su svi nerazumni u odnosu na zlo koje iz neistine može proizaći. Miša je imao 16 godina kad mu je umro otac. Na samoj sahrani, nad rakom, skrhan bolom, neko mu šapnu: "Ne plači, to ti nije otac, ni ona u crnini nije ti mati. Usvojili su te...". Prvo je očajan, ali bes nadvisuje tugu: oseća se prevarenim, obmanutim. Nekada najbolji đak u razredu, počinje da niže jedinice, uskoro ga privode zbog prve krađe. Uhapšen jedanput, dvaput... danas je u Vaspitno-popravnom domu u Negotinu. Izgleda da je zadovoljan osvetom: obrukao je i do kraja ponizio ženu, koja je po njemu, uzurpirala pravo njegove prave majke, koja mu je na laž izmamljivala ljubav.
Devetnaestogodišnja studentkinja neočekivano saznaje da je usvojena i da joj prava majka živi u okolini Kruševca. Izbezumljena napušta svoje usvojioce i počinje da traga za majkom. Nalazi je u jednom dvorištu kako se pijana valja po zemlji. "Pije li uvek?" - raspituje se u komšiluku. "Ne, kažu ljudi, kada je trezna pokušava da hvata mušterije..." Samo, mnogo je omatorila, pa je više niko neće..." Htela je da umre, ali smrt nije došla. Bar da se zemlja otvorila - ali nije se otvorila. Kao suluda lutala je mesecima. Još ne zna kuda pripada, a sebe pokušava da nađe uz pomoć psihijatra. Najjače pravo Naš zakon u usvojenju nastao je neposredno posle rata i takav kakav je, davao je pravo mnogim roditeljima čiju su decu okupatori nasilno odvukli - da u međunarodnim sporovima traže povratak svojih sinova i kćeri. Ali - prošle su decenije, odavno nema okupatora, a zakon je ostao isti: ne priznaju potpuno usvajanje i prirodnom roditelju ostavlja najjače pravo, pa i to da se posle tolikih godina pojavi i zahteva poništenje usvojenja.
- Ljudi koji danas žele da usvoje dete, dobro su informisani i zato isključivo traže nahočad - kaže Milunka JOVANČIĆEVIĆ, direktor Centra za socijalni rad beogradske opštine Stari grad. - Na žalost, toliko nahočadi nema, a postoje mnoga druga deca koja zbog toga zauvek ostaju po domovima i u hraniteljskim porodicama, iako bi usvojenje za njih bilo najbolje rešenje. Međutim, ljudima ne može da se zameri što se plaše rizika... Da, ljudi se plaše i zato je u Srbiji prošle godine usvojeno svega 319 devočica i dečaka, mada je evidentirano 11.280 dece bez roditeljskog staranja, iako je od toga 1.200 bilo napuštenih mališana. Krov nad glavom našli su u socijalnim ustanovama i porodičnom smeštaju, ali to je daleko od najboljeg i najhumanijeg oblika dečje zaštite: usvojenje. Dr Slavka DIMITRIJEVIĆ, direktor Centra za odojčad, takođe potvrđuje da se najviše traže nahočad. Jer postoji bojazan kada su u pitanju deca čije je poreklo poznato. Kakvo poreklo! Iz vagona na slepom koloseku, iz čekaonice autobuskih ili železničkih stanica, sa praga neke kuće, iz korpe za otpatke, iz trnovitog žbuna u mračnom delu parka... Kad se nađe takav živi zamotuljak, organi unutrašnjih poslova po službenoj dužnosti tragaju za majkom. Godinu dana mora da prođe i tek posle toga, ako nikakav trag nije otkriven, dete je srećno, jer dobija status nahočeta i može vrlo lako da se usvoji. Avaj, naša milicija je nemilosrdno sposobna: pronalazi svaku drugu majka, ili bar dozna njeno ime. To je dovoljno da se dete sada nazove "napuštenim" i da više ne bude nahoče. Znači za njegovo usvojenje potrebna je saglasnost roditelja, a ako taj roditelj ne može da se pronađe - nikad ne može biti usvojeno! Ako se ipak pronađe i sve potpiše, onda se pojavljuje ona opasnost da će se posle izvesnog vremena predomisliti i "puj-pike ne važi, vrati mi krpice..." porušiti sve što su drugi gradili. Stranci se ne plaše. Oni odlaze daleko, njima ne preti opasnost da će se prava majka deteta koje je usvojeno u Jugoslaviji, pojaviti u njihovom domu. Pa kad je tako, izgledalo je bolje da te bebe nađu roditelje makar i u inostranstvu, kada ih već ovde niko neće. Buba Mišić
Porodica, simbol okrilja, topline, zaštite i sigurnosti, ume da bude nemilosrdna, okrutna, ubistvena. Nekim svojim nevidljivim patrijahalnim korenjem iz dubine prošlosti grčevito štiti sebe, svoj integritet i ugled, u njoj za uljeza nema mesta. Pogotovu ne za uljeza najgore vrste - vanbračno dete, naročito ne za vinovnika najgore vrste - njegovu majku.
Mirjana B. iz Beograda, učenica četvrtog razreda gimnazije, porodila se i kada je posle nedelju dana trebalo da izađe iz bolnice, po nju je došla njena majka.
- Nemojte mi reći da i jedna majka mrzi svoje dete, sem u izuzetnim slučajevima kaže Mira ĐORĐEVIĆ, socijalni radnik već petnaest godina u beogradskoj Ginekološko-akušerskoj bolnici u Beogradu. - Većina vanbračnih majki zadržala bi svoju bebu, ali su okolnosti takve da je mora odvojiti od sebe. Najčešće, one ne mole da im samo privremeno negde smestim bebu, dok se ne srede. Međutim pravog "sređivanja" nema ako su dete i majka odvojene... Samo kada bi se već jednom otvorio taj materinski dom, verujem da bismo na polovinu smanjili broj napuštene dece, a još više broj onih koju dajemo na usvojenje strancima... Ti prvi dani, ti prvi meseci su odlučujući. Ako tada ostanu zajedno, između majke i bebe stvara se emotivna veza koja se posle teško raskida. Nažalost, zasad, u domu u koji možemo smestiti takvo, neželjeno dete - nema mesta za majku. A u njenom rođenom "domu" - nema mesta za dete... Zauvek ili nikako Koliko ovu situaciju otežavaju predrasude kojima robuje porodica, toliko ruke vezuju propisi, ekonomske računice, formalnosti. U Srbiji postoji jedan jedini Centar za odojčad: taj toliko pominjan, u beogradskoj Zvečanskoj ulici. U njoj godišnje nađe utočišta do 250 mališana, ali - samo sa urednim uputima. Tu ne može da dođe trudnica koja bi još pre porođaja mogla da obezbedi sebi i svom novorođenčetu azil, ne može sama da dođe ni iz porodilišta da privremeno smesti svoju bebu. Za svako dete potrebno je imati pokriće, odnosno potvrdu nadležnog centra za socijalni rad o tome ko će snositi troškove izdržavanja. Ali - te brojne devojke koje su u poslednjem trenutku došle u Beograd, da se ovde sakriju, baš to ne žele, toga se najviše plaše: svaki kontakt sa centrom za socijalni rad zavičajne opštine može da otkrije njihovu "sramotu" i da obruka celu porodicu. Dakle, pošto ne mogu doći do nužnih potpisa i pečata, ne mogu u Centru da ostave svoju decu PRIVREMENO. Ali, mogu da ih ostave - TRAJNO, ZAUVEK. Krišom, u dvorištu, na stanici, u parku, na ulici - bilo gde, doneće ga ovamo i tada će zajednica, bilo koja, naći para za bebinu zbrinjavanje čak do punoletstva. Ili... pare neće ni biti potrebne, jer će ga odvesti tamo, negde daleko, gde ga željno priželjkuju.
Adaptacioni centar iz Danske obratio se Centru za socijalni rad i skupštini grada Zenice za usvajanje 150 (i slovima: stopedesetoro) jugoslovenske dece. Ista organizacija poslala je i Centru za socijalni rad u Prištini zahtev za usvajanje još šezdesetoro naše dece!
Postali smo poznati izvoznici za koji se svet sve više interesuje. Nije ni čudo, jer jedno usvojenje povlači za sobom drugo, treće, četvrto. Dobar glas daleko se čuje...
Iz Srbije je od 1967. dato na usvojenje strancima devedesetoro devojčica i dečaka, iz Slovenije je otišlo 52, iz Makedonije 28. Koliko ukupno, trenutno se ne zna, jer ranije nije postojala obaveza da se ova pojava posebno evidentira u statistici. Ali, ono što se ne zna kod nas, zna se u inostranstvu.
Zagrljene majke Osloboditi se deteta - mladim, nezbrinutim majkama, u prvim trenucima izgleda kao najsrećnije rešenje. Kasnije može doći do kajanja i tada tek nastaje pravi i poslednji čin ljudske komedije. Ko se u tom košmaru nađe - neka se odrekne svih nada.
Devojka iz Mijkovca imala je 16 godina i stomak do zuba kada su je pre sedam godina, roditelji oterali od kuće. Porodila se u beogradu i dala dete na usvojenje. Zaposlila se kao kućna pomoćnica., radila je danonoćno, nije se udala, čak ni zabavljala. Posle sedam godina imala je dobar posao u kuhinji velikog, luksuznog hotela, nabavila jednosobni stan, imala je pristojnu zaradu. Mogla je da živi sasvim lepo, da nije zavijala od tuge u beskonačnim i besanim noćima, prizivajući svoje dete, svoju krv. Saznala je gde živi porodica kod koje je mala. Odlazila je ispred zgrade, sačekivala ćerku, prilazila joj, počela da razgovara sa njom, ali joj nikad nije rekla ko je. Donosila joj je čokoladu, pomorandžu, pitala je za ocene. Uvek su se sretale kao slučajno, a uvek se povlačila i krila kada je mala bila sa novom majkom. Jednom prilikom - sudar je bio neminovan. Ona druga - bila je spremna da divlje brani svoje usvojeno dete, kome je poklonila svu svoju ljubav, ali - odbrana nije bila nužna. Prirodna mati nije nameravala da remeti mirsvoje ćerke, da joj uskrati bogatiji i udobniji život na koji se navikla. Molila je samo da je viđa. Eto, neće je nikad više zagrliti, obećava, kune se u sve na svetu, samo da je vidi... Dve žene zaridale su zajedno na novobeogradskom skveru, u podnožju solitera koji je progutao jednu od brojnih tragedija velegrada.
- Sve novo što se rađa - vrišti. Kad porodica sazna za dolazak vanbračnog deteta - i ona vrišti, preti, izbacije, odriče se. Ali, vremenom se mnoge strasti stišaju i mogu da se nađu rešenja i tamo gde se čovek najmanje nada. Sećam se jednog slučaja... Socijalni radnik Mira ĐORĐEVIĆ mogla bi da se priseti hiljade slučajeva, ali evo ovog jednog: učenica osnovne škole rodila je vanbračno devojčicu od četiri kilograma! Bebu su dali u dom, a ona je ostala kod rođaka, jer ni otac, ni majka nisu hteli da čuju za nju. Ipak, otac, mada strožiji od majke, češće ju je obilazio i jednog dana lupio šakom o sto:
- Ne dam više da mi se dete muči. Uginuće bez onog svog kopilčeta, ko živinče. Dovešću ih kući, pa nek svet priča šta hoće.
Zakoni ili život Naravno, nema tako idealnog prihvatilišta, materinskog doma ili bilo koje ustanove koja bi mogla sve da reši. Uvek je bilo i uvek će biti i lakomislenih i neodgovornih i nesavesnih osoba, koje će ostaviti svoje dete, pobeći bez traga od obaveza. U našoj zemlji oko 30.000 vanbračne dece se rađa godišnje. Samo u jednoj akušerskoj bolnici u beogradu - 900 neželjenih beba ugleda svetlost dana. Među tolikim majkama iz svih krajeva i gradova, iz svih sredina i sa svakojakim shvatanjima - ima svega i svačega, pa i pokušaja da se na taj način dođe do muža. Ipak, to su loše računice. Od 900 slučajeva - samo dva se završava hepiendom, odnosno brakom posle porođaja...
Buba Mišić
Serija naših napisa o davanju naših mališana na usvojenje stranim državljanima - izazvala je veliko interesovanje i zatrpala nas pismima naših čitalaca. Najbrojniji su glasovi revolta: iz Sarajeva, Prijedora, Kragujevca, Mladenovca, Osijeka, Zavidovića, Bitolja, Titograda, Omiša, Ohrida...
- Pišem vam iz Dortmunda gde ima dosta naših na privremenom radu, ali ja tu nisam privremeno, već stalno. Udala sam se za Nemca, metalostrugara i uskoro ću se poroditi. Čekamo našu bebu sa nestrpljenjem i sve je već spremno za nju, već joj je i posebna soba obezbeđena. Moj muž je veoma pažljiv prema meni, ne dozvoljava mi da sada radim, jer dosta teško nosim. Okružena sam pažnjom i ljubavi i valjda zato se i sećam baš sada, više nego ranije, onoga što je bilo pre dve godine.
ANĐA Sudbina br. 2 Zakasnela ljubav Poštovana redakcijo, mnogo ste pisali o usvajanju dece i napuštenim majkama koje moraju da se odreknu svojih beba. O očevima ništa, kao da mi i ne postojimo. Ja ne kažem da smo mi, muškarci, cveće, ali ni sve žene nisu sjajne, a vi ih ipak branite. Ja sam od onih očeva koji su nesrećni, lišeni deteta iako mi je pred očima.
MILADIN
Sudbina br. 3 Gospodska porodica Ja sam Kaja, rodom iz Kraljeva, sirotinja bila i ostala, ali mi je dete gospodsko i bogato. Bilo je gospodsko i kad se rodilo, samo što ga otac nije priznao, jer sam služila kod njih, a on bio student, pa me njegovi izbacili kad mi je stomak počeo da raste. Vukla sam to dete na rukama, pa su došli iz socijalnog i rekli da moram dati sina u dom jer će da propadne i tako sam uradila. Ja bih ga zadržala, ali nisam imala ni posao, ni stan. Onda je jednog dana ona iz opštine došla sa jednim gospodinom iz Beograda i rekla mi da bi neki fini ljudi uzeli dete ako meni nije stalo, a meni nije da nije stalo ali sam opet služila i kuda da ga metnem i tako sam pristala. Ja sam otišla u Beograd i tamo sve potpisala, a bili i ti Francuzi što su uzeli sina i tako sad sam i ja nekako sa njima rod, a mnogo fini ljudi i dali su mi lepe poklone. Tako je moje dete postalo ipak fino i gospodsko, ali je zlo što sam sada sa ovim Tikom već druga godina a nikako da zanesem, pa me on zbog toga bije i kaže da nisam nizašta. Ja sam sad htela da pitam vas, jer to bolje znate, mogu li ja ono moje dete natrag da uzmem, bar da imam kad me Tika neće i ne mogu drugo dete imati, a u opštini mi kažu da to ne može i šta ću sad ja, crna ja.
KAJA
Sudbina br. 4 Lična sloboda "Uskoro ću napuniti 14 godina. Usvojili su me kad sam bila sasvim mala, stariji "otmeni" ljudi, intelektualci, fina porodica. Odgajali su me kao u zatvoru "Pazi na društvo, uči strani jezik, budi odlična učenica, budi pristojna, pazi kako se oblačiš..." Sve mi je to dosadilo. Šta će mi zasebna soba i druge gluposti, kad nemam pravo na ličnu slobodu i lični život. "Mama" je bila dosadno fina i stara gospođa. Ćalac je bio bolji, njega sam lako mogla da skuvam. Kad sam od drugarice doznala da sam usvojena, bilo mi je još teže u tom finom zatvoru. Trudila sam se da se izvučem, da sretnem svoju pravu majku i da je upitam zašto me je ostavila negde na ulici, ali ništa nisam uradila. Kad se "mama" teško razbolela i bila po klinikama, za mene je došlo oslobođenje. Počela sam da izlazim u društvo i kad je matora došla kući i ostala vezana za krevet begala sam i izostajala sa modernim mladim svetom. Postala sam drska, bilo mi je milo kad "mama" plače i pati. Ponovo su je odveli na kliniku i ja sam opet bila slobodna, odlazila na ples, ostajala po celu noć napolju. "Mamina" majka mi nije mogla ništa, ona je stara i čantrava, a kad je brbljala zapušila sam joj lako usta. Ćalac me hvatao i dovodio kući, ali sam opet begala. Nisam išla ni u školu i onda mi je "mama" zapretila da će me dati u Prihvatilište. Produžila sam da skitam, ali ćalac me je predao starateljskom odseku i poslali me u dom. Ćale me posećivao i preklinjao da se popravim i da će me vratiti kući, a "matora" mi piše nežna pisma. Ja bih htela kući, ovde je teror i pravi pakao. Međutim, matori su dosadni sa svojim zahtevima. Htela bih kući, ali slobodna. Pitam vas šta da radim, imaju li oni pravo da mi unište mladost i kako da sačuvam svoj lični život i slobodu?
NESREĆNA - Risan
Ove godine: Novi zakoni o usvojenju Za poslednje četiri godine stranci su usvojili u Srbiji devedesotoro naših devojčica i dečaka, u Makedoniji 28, u Sloveniji 52 deteta... Ova pojava prisutna je i u svim drugim sredinama. Naš dosadašnji zakon o usvajanju nije ni dozvoljavao, ali ni zabranjivao davanje naših mališana stranim državljanima, pa je - zahvaljujući i toj pravnoj nejasnoći - došlo do sve većeg broja ovakvih slučajeva, što nam je u inostranstvu pribavilo ne baš laskavu titulu zemlje - izvoznice dece. O tome se već odavno zna, ali se nerado govori. U toku serije naših napisa, u razgovoru sa ljudima iz opštinskih centara za socijalni rad koji najneposrednije rade na ovom delikatnom poslu - uvek se osećala nelagodnost. Oni su puni sumnji, kao da se ni sami ne slažu sa onim što rade, kao da znaju da to nije baš u najboljem redu... "Ti stranci koji usvajaju našu decu, žele ih i sigurna sam da će im sve pružiti, a ipak... pitam se... imamo li pravo što ga puštamo iz domovine..." Ove reči Mileve BAČKONJE, direktora Centra za socijalni rad beogradske opštine Palilula karakteristične su za sve dileme koje smo čuli i zbog kojih su sve glasnija pitanja: treba li ili ne treba dozvoliti ova međunarodna usvajanja i na koji način regulisati celu ovu delatnost? Mišljenja su različita, a vremena nema na pretek. Posle usvajanja ustavnih amandmana, porodično zakonodavstvo prešlo je u nadležnost republika i u njima tokom ove godine, treba doneti nove zakone koji ne mogu mimoići ovu osetljivu materiju.
- Pre donošenja normativnih akata, moramo izgraditi sopstvene stavove koji su sada krajnje polarisani. Jedni su za to da se sva međunarodna usvojenja ZABRANE, a ima onih koji pod parolom "otvorenosti prema svetu" predlažu da se to potpuno liberalno DOZVOLI. Mi, u Republici, moramo dakle, prvo znati ŠTA HOĆEMO, a čini mi se, posle niza konsultacija, da je već sad jasno sledeće:
Budućim propisima moramo obezbediti da davanje naše dece stranim državljanima bude samo IZUZETAK. Takođe je nedvosmisleno da čitav posao oko usvojenja moramo izvući iz ruku privatnih posrednika i predati visokokvalifikovanim stručnim timovima, koji će obezbediti sprovođenje jedinstvenih kriterijuma za koje ćemo se izjasniti u zakonu. Dr Iv NEDELJKOVIĆ, naučni saradnik Instituta za socijalnu politiku SR Srbije: Prećutno, taj finansijski aspekt ipak je prisutan i to je "javna tajna". Jer, dete koje niko ne usvoji, ostaje na teretu zajednice, ona treba da ga zbrine i školuje do punoletstva. Međutim, ako već nije steklo nove roditelje u zemlji, a može da ih dobije u inostranstvu... pa, to će biti lepa ušteda!
- Ne recite mi da nemamo para, da ne možemo izdržavati napuštenu decu. Za godinu dana, u fondovima neposredne dečje zaštite sakupi se u našoj zemlji preko 650 novih miliona, u fondovima dadataka na decu milijarda i po novih dinara, a još milijarde nalaze se u socijalnoj zaštiti, obrazovanju, zdravstvu... - kaže Ljubica PEROVIĆ član Saveznog saveta za vaspitanje i zaštitu dece Jugoslavije. - Za mene, to nije i ne može biti materijalno, već ako hoćete, prvenstveno idejno i etičko pitanje: imamo li pravo da dete, već lišeno roditeljske ljubavi i staranja, lišimo i domovine i nacionalnosti? Da li može da nam bude svejedno ko i kako će ga vaspitavati? Ja sam protiv davanja dece strancima, sem izuzetno, kad su u pitanju naši iseljenici, rodbina... Uostalom mi to činimo neovlašćeno, jer zakon to nije regulisao! Na nedavno održanom sastanku Jugoslovenske konferencije za socijalne delatnosti u Beogradu, predstavnici svih republičkih i pokrajinskih sekretarijata za zdravlje i socijalnu politiku, kao i drugi stručnjaci, direktori centara za socijalni rad i društveno-politički radnici, složili su se: novim zakonom mora tačno da se predvidi ko, kada i pod kakvim uslovima može našeg malog građanina predati u ruke stranom državljaninu - jednom za uvek. A dotle?
Pre svega, naš zakon ne priznaje potpuno usvojenje. Međutim, kada je dete odvedeno u Ameriku, Kanadu, Švedsku - to jeste potpuno usvojenje. Prema tome, međunarodnim usvojenjem prihvatili smo sistem koji nismo želeli i koji kod nas NE POSTOJI, koji, dakle, u krajnjoj liniji NIJE DOZVOLJEN... Ako je tako, a sadašnji zakon odista može i tako da se tumači, ispada da smo svu mašu decu dosad davali strancima PROTIVZAKONITO, iako su za to dozvole izdavali republički sekretarijati za zdravlje i socijalnu politiku!
Buba Mišić
|
ENGLISH DOLIJALI: VESTI IZ SVETA VAŽNO ZNATI: IZMIŠLJOTINE ZVANE GEN I DNK EUGENIKA KUĆNI POROĐAJ BAZA PODATAKA SLUCAJEVA: 1950-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000-2009 2010-2019 DEČIJA BAZA PODATAKA: TRAŽIM RODITELJE |
kradjabeba.org