POČETNA STRANA KONTAKT POSTOJEĆI KOMENTARI Vaš komentar VESTI: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 ZATAŠKANO: 2001 1998 1996 1972 Izvoz beba LITERATURA STATISTIKA AKTI |
Vesti / 2008. godina
Porodilište u Višegradskoj Konačno su u sredu počele sahrane 68 beba, koje se već godinama čuvaju u zamrzivaču Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije. Nezapamćena neodgovornost Porodilišta u Višegradskoj, opštine Savski venac i nadležnih inspekcija Ministarstva zdravlja dovela je do toga da neke od ovih beba večni mir čekaju od 2002. godine! Rešenje problema čekalo bi se ko zna još koliko da naš list pre oko mesec dana nije otkrio ovu "crnu priču" i napokon probudio savest odgovornih. Tek onda su se nadležni iz preduzeća "Pogrebne usluge", Kliničkog centra Srbije i opštine Savski venac sastali i dogovorili kako da reše problem. Po rečima Dragana Baltovskog, direktora beogradskog komunalnog preduzeća "Pogrebne usluge", bebe se sahranjuju u četiri grobnice na groblju Lešće. Na svakoj će stajati nadgrobna ploča sa prezimenima dece. Sahrane su počele u sredu, a nastaviće se u četvrtak i u ponedeljak. Ostaje nejasno zašto je Porodilište u Višegradskoj držalo ovako dugo bebe u zamrzivaču ne tražeći rešenje problema i hoće li Ministarstvo zdravlja sada pokrenuti ispitivanje odgovornosti za nečuveni javašluk.
Istovremeno, predsednik opštine Savski venac Tomislav Đorđević optužio je "Pogrebne usluge" da su se oglušile o zakon, jer je trebalo da odmah sahrane decu. Dr Đorđe Bajec, direktor KCS, rekao nam je da je za problem saznao tek nakon tekstova u "Večernjim novostima" i da ne zna zašto njegovi prethodnici nisu ništa uradili. On kaže da je zakon jasan. Ako roditelji sami ne sahrane dete, "Pogrebne usluge" su dužne da to obave o trošku opštine Savski venac na čijoj teritoriji su bebe rođene. Kontrola roditelja Nikola Šegrt, predstavnik beogradske grupe roditelja, koja već godinama pokušava da dokaže da su im deca ukradena iz porodilišta od šezdesetih godina do 2003. godine, rekao nam je da će prisustvovati sahranama da ne bi došlo do propusta. Dr Bajec tvrdi da opasnosti od nove afere krađe dece nema, jer osim kompletne dokumentacije uz svaku bebu ide i parafinski kalup, koji nesumnjivo svedoči o njenom identitetu.
Mrtvorođene bebe, koje niko ne želi da sahrani, i dalje su u zamrzivačima porodilišta širom Srbije, jer mnogi roditelji teško prihvataju istinu da su izgubili dete. Psiholozi ovu pojavu pravdaju objašnjavajući da je to veliki emotivni udarac zbog koga je teško suočiti se sa realnošću. Gubitak deteta, kako kaže Aleksandra Janković, psiholog, nosi posledice. Žene u tom trenutku, što zbog izmenjenih hormona, što zbog činjenice da su devet meseci sa radošću iščekivali rođenje bebe, postaju depresivne. Jankovićeva smatra da usled velikog bola roditelji tada malo razmišljaju o sahranjivanju mrtvorođenčeta, jer prolaze kroz veliku tugu koja se najpre manifestuje negiranjem događaja, zatim razmišljanjima zašto se to dogodilo. Onda sledi faza besa i očaja, posle koje dolazi do suočavanja sa realnošću. – Za taj proces je potrebno da prođe godinu dana. Ne može se od roditelja očekivati da reaguju drugačije, kao ni od njihove rodbine, jer to doživljavaju kao ličnu tragediju. U nekim primitivnim sredinama za rađanje mrtvog deteta okrivljuje se žena, smatra se da je to njena greška, što dodatno loše deluje na njenu psihu. A kada bol popusti, roditelji ne žele ponovo da preživljavaju sve to, pa se zato ne pojavljuju sa željom da sahrane bebu – rekla je Jankovićeva.
– Ovo pravilo se ne odnosi na bebe koje su rođene žive, pa kasnije preminule. Dosad nije bilo roditeljskih zahteva da mrtvorođenčad sahrane u porodične grobnice, jer to ni zakon ne dozvoljava. Događalo se međutim, da se roditelji koji su odbili da vide mrtvorođenu bebu, posle 10 godina interesuju gde je ona sahranjena – objašnjava „Politikin” izvor. Prema rečima Zorana Markovića, rukovodioca Informacionog centra „Pogrebnih usluga”, način na koji će se sahraniti zavisi od toga da li se radi o mrtvorođenim ili živorođenim pa umrlim bebama. – Medicinsku dokumentaciju za sahranu mrtvorođenih i živorođenih pa umrlih dužne su da obezbede zdravstvene ustanove, a saglasnost i ostala dokumenta potrebna za sahranjivanje živorođenih beba obezbeđuju roditelji, ili drugi zakoniti izvršioci sahrane – objasnio je Marković. Na zahtev i uz pismenu saglasnost roditelja, živorođene pa umrle bebe, uz obaveznu medicinsku dokumentaciju, preuzimaju radnici „Pogrebnih usluga” i prevoze ih u kapelu u Deligradskoj ulici, radi pripreme za sahranu ili kremiranje. Dozvoljeno je sahranjivanje živorođene odojčadi na posebno grobno mesto, u porodični grob ili grobnicu, dok se pepeo kremiranih odojčadi rasipa po Bebi vrtu, na groblju Lešće. – Napominjem bez pismene saglasnosti roditelja, i prateće dokumentacije, naši radnici ne mogu da preuzmu bebu. Živorođene pa umrle bebe, prema zakonu, imaju isti tretman u sahranjivanju kao i odrasli – istakao je Marković. Protojerej stavrofor dr Dimitrije Kalezić, penzionisani profesor Bogoslovskog fakulteta, smatra da zakon ne treba menjati, jer su i ranije nekrštena i mrtvorođena deca sahranjivana van grobalja, dok su se ona vodila kao crkveni posedi. Od 1945. godine se, prema Kalezićevim rečima, pojavio novi problem – groblja se predaju na upravljanje komunalnim preduzećima, pa se na njima sahranjuju i nekršteni. – Ukoliko doktori nisu sigurni da će beba preživeti, mogu da je krste babice izgovaranjem reči: „Krštava se taj i taj, u ime Oca, amin i Sina amin i Svetoga duha, amin”. Ukoliko preživi beba se kasnije dokrsti, ako premine mogu je sahraniti uz sve obrede. Jedini uslov je da je babica krštena i pravoslavne vere – objasnio je Kalezić.
U GAK „Narodni front”, objasnili su da sve rade po pravilima, a dr Dejan Maletić, načelnik porodilišta u Kliničko-bolničkom centru „Zvezdara”, kaže da ginekolozi nemaju uvid u ovu priču, jer se sve bebe za koje je potrebno raditi obdukciju da bi se utvrdio uzrok smrti, šalju u Službu patologije. – Pravilo je takvo da se mrtvorođena deca iz porodilišta dovode u kapelu, roditelji potpisuju saglasnost za obavljanje kremacije i taj postupak se obavlja. Kada je reč o živorođenoj deci koja su preminula, roditelji treba da prijave da se to dogodilo da bi uzeli umrlicu od matičara i da bi zakazali sahranu na groblju. Kolege koje vode evidenciju o ovim slučajevima, kojih ima veoma malo kod nas, kažu da se retko događa da roditelji dođu sa željom da sahrane bebu. One se u međuvremenu nalaze u zamrzivaču, svaka je obeležena oko pupka, gde piše i ime majke, kao u knjizi evidencije – istakla je dr Svetlana Milutinović, načelnica Službe za patologiju u KBC „Zvezdara”. Dr Aleksandar Dukić, iz Službe za patologiju u Zemunskoj bolnici, kaže da se svim roditeljima koji žele da sahrane mrtvorođenčad to i omogućuje. Međutim, on naglašava da nemaju puno slučajeva beba koje nema ko da sahrani, jer je reč o malom porodilištu. – Događa se da jedan određeni broj žena ranije nije želeo da pogleda plod. Međutim, sada po zakonu to moraju da urade. Ako posumnjaju da to recimo nije njihovo dete, moguće je to utvrditi DNK analizom – dodao je dr Dukić.
Šabić: Problem nestalih beba nakon porođaja se mora rešiti BEOGRAD - Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić danas je, u razgovoru s predstavnicima udruženja roditelja koji tvrde da su njihove bebe nestale, ukazao da se radi o ozbiljnom problemu koji se mora rešiti.
Čini se da će 50 mrtvorođenih beba koje se nalaze u zamrzivaču Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, još dugo će tamo ostati. Trenutni zakon o sahranjivanju vezuje ruke svim ustanovama da sahrane decu, dok roditelji ne potpišu da su saglasni sa tim. Dok roditelji mrtvorođene dece, ili beba koje su umrle nakon porođaja u Porodilištu u Višegradskoj ne potpišu u JKP „Pogrebne usluge“ da li žele da sahrane dete, posmrtni ostaci ne mogu da napuste bolnicu. Zbog veoma strogih pravila, i emotivnog šoka roditelja koji se više ne raspituju za mrtvo novorođenče, oko 50 beba već godinama stoji u zamrzivaču porodilišta. Iz „Višegradske“ kažu da su pravila o obaveznom potpisu roditelja o sahranjivanju rigorozna da bi se izbegla nova afera o krađi dece. U Pravnoj službi „Višegradske“, objašnjavaju da su svi roditelji umrlih beba obavešteni, ali da su odbili da pričaju i slušaju o tome. Međutim, prema Zakonu o sahranjivanju, ako najbliži srodnik ne može da plati troškove sahranjivanja, ili odbije da sahrani dete, dužna je opština da preuzme brigu o sahranjivanju. Predsednik opštine Tomislav Đorđević kaže da Savski venac zbog „rupe u zakonu“ ne može da plati sporne sahrane. - Opština ima sredstva da plati sve sahrane beba, ali ne može da ih izdvoji dok roditelji ne potpišu da nemaju novca za to - kaže Tomislav Đorđević. - Zakon nam u drugom slučaju dozvoljava da finansiramo sahranjivanje samo lica koja imaju identitet. Smatramo da je sramno postojanje ovakvog problema i želimo da budemo deo rešenja, ali bez potpisa roditelja, ili možda sudske presude, ne možemo da platimo te sahrane. Sa druge strane, iz preduzeća „Pogrebne usluge“ tvrde da bi umesto roditelja, mogao da dođe predstavnik opštine i potpiše da dete može da se sahrani. Ipak, do sada takvih slučajeva nije bilo. Deca koja su umrla ubrzo posle porođaja sahranjuju se ili kremiraju na groblju Lešće. U Bebi-vrt ovog groblja rasipa se njihov pepeo. - Novac ovom preduzeću nikada nije bio problem, ali bez potpisa roditelja da ne mogu da plate ili da ne žele da sahrane dete, ne možemo da preuzmemo posmrtne ostatke iz bolnice - kaže Zoran Marković, zadužen za odnose sa javnošću JKP „Pogrebne usluge“. Do sada su sve bebe sahranjene na Lešću uz odobrenje roditelja. Statistika
Zajednički spomenik umrlim bebama na Lešću Prema podacima JKP „Pogrebne usluge“ tokom 2007. godine kremirano je 192 bebe, a njihov pepeo rasut u Bebi vrtu groblja Lešće. Na zajedničkom spomeniku na kojem piše „Ovde počivaju oni kojima sudbina nije dala da dobiju svoja imena“, ponekad roditelji umrle dece ostavljaju igračke i cveće. Prošle godine tamo je sahranjeno 28 beba, od toga 10 bezimeno. Ove godine kremirano je 155, sahranjeno 17 beba, a četiri su bezimene. Cena sahrane je 10.000 dinara, a kremacije 6.000 dinara. Afera U pravnoj službi Porodilišta u Višegradskoj prisećaju se da je devedesetih godina pokrenuta velika afera o krađi dece u porodilištima. Zato su pravila o sahranjivanju mrtvorođenih i odmah nakon porođaja umrlih beba, zaoštrena. Bez potpisa roditelja, svima su vezane ruke.
Klinički centar je već dve godine suočen sa morbidnim problemom - u zamrzivačima kapele čuva se tridesetak mrtvorođene dece, koje roditelji nisu preuzeli za sahranjivanje. U međuvremenu, u ovoj zdravstvenoj ustanovi nisu odlučili da sami sahrane mrtvorođene bebe, jer nisu imali saglasnost roditelja. Na ovu nesvakidašnju situaciju reagovala je Zdravstvena inspekcija, koja je o velikom problemu obavestila i gradsko rukovodstvo Niša. Dr Blagoje Bradić, gradski većnik zadužen za koordinaciju između gradskog rukovodstva i niških zdravstvenih ustanova, za "Novosti" kaže da je odmah po obaveštenju inspekcije razgovarao sa predsednikom Okružnog suda i sa tužilaštvom u Nišu, kako bi zajedno sagledali zakonsku proceduru oko sahranjivanja mrtvorođenih beba. - Preporučeno nam je da uputimo zvanični dopis Kliničkom centru i zatražimo sve podatke o nesahranjenim mrtvorođenim bebama - kaže dr Bradić. - Potom ćemo obavestiti roditelje ili rodbinu da u roku od osam dana preuzmu bebe koje su mrtvorođene, ili da daju saglasnost da gradska vlast to uradi umesto njih. Priča je dosta degutantna, ali o tome više ne sme da se ćuti, a problem se mora rešiti kako i zakon nalaže. Dr Bradić kaže da pretpostavlja da je, pored nepostojanja zakonskih uslova, među zdravstvenim radnicima u niškom porodilištu i Kliničkom centru postojala i neka doza straha zbog afere "krađa beba", pa mrtvorođene bebe nisu sahranjivane u poslednje dve godine. Jer, upravo su beživotna tela beba glavni "dokaz" za eventualne optužbe sumnjičavih roditelja o "nestajanju" dece. Većina majki mrtvorođene dece odmah napušta porodilište i najveći broj njih nikada se više ne raspituje o sahrani, niti daje saglasnost da takav čin organizuje Klinički centar. Mali broj, tek desetak odsto roditelja, dao je pristanak. - Detaljno ćemo obraditi svaki slučaj mrtvorođene bebe i, ako se dogodi da opet nema odziva roditelja na naš poziv, komisijski će se sahraniti svako dete koje je mrtvo rođeno, a koje se sada nalazi u kapeli Kliničkog centra - ističe dr Blagoje Bradić.
KRAGUJEVAC - Stojna Radosavljević, svedok u sudskom procesu koji se vodi protiv novinara Glasa javnosti i Kurira Miloša Milišića iz Kraljeva stigla je juče pod policijskim obezbeđenjem u sud u Kragujevcu. Policijsko obezbeđenje i sudska straža bili su prisutni i tokom glavnog pretresa u sudnici Opštinskog suda. - Svedok sam u postupku protiv novinara Miloša Milišića koga je tužio Boris Petrov. Ja sam od predsednika suda Žarka Stevanovića zatražila policijsku pratnju i obezbeđivanje u sudu, zato što sam u poslednjih pet dana dobila tri anonimne pretnje. Samo pretpostavljam od koga su te pretnje stigle. Pozivi su usledili posle mog razgovora sa sudijom Milevkom Milenković, koji sudi u postupku protiv Milišića, zbog čega sumnjam da su pretnje u vezi sa ovim postupkom, izjavila je Stojna Radosavljević. Bivši obducent Boris Petrov tužio je Miloša Milišića zbog teksta objavljenog u Glasu javnosti o sumnjama Stojne Radosavljević da je njeno dete, za koje je zvanično saopšteno da je umrlo posle 23 dana, živo. - Stojna ni u razgovoru sa mnom, ni ja u svom tekstu nigde nisam naveo ime i prezime čoveka koji me tuži - rekao je Miloš Milišić. Petrov tuži Milišića i krivično i privatno i traži naknadu od 300.000 dinara. Stojna Radosavljević je samo jedna od više hiljada majki koje sumnjaju u smrt svojih novorođenčadi. Svojevremeno je Narodna skupština osnovala anketni odbor koji se bavio ovom problematikom.
- Novinar nije napisao ništa što ja nisam izjavila i što ja nisam rekla. Nigde se u novinama i tekstu koji je napisao Milišić ne pominju imena nego samo inicijali. On je verno preneo moju priču - izjavila je Stojna pred sudijom Milevkom Milenković. Ona je, takođe, izjavila da novinaru nije saopštila imena lica za koja ona sumnja da su vezana za smrt njenog deteta i da se Milišić, prenoseći njenu priču nije svrstao ni na jednu stranu.
Stojna Radosavljević je pred sudijom izgovorila „Zaklinjem se da ću govoriti istinu....“ i više puta u toku svog svedočenja to i ponovila.
|
ENGLISH DOLIJALI: VESTI IZ SVETA VAŽNO ZNATI: IZMIŠLJOTINE ZVANE GEN I DNK EUGENIKA KUĆNI POROĐAJ BAZA PODATAKA SLUCAJEVA: 1950-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000-2009 2010-2019 DEČIJA BAZA PODATAKA: TRAŽIM RODITELJE |
kradjabeba.org